Čo sa deje, keď vaše dieťa študuje na vysokej škole v inom meste

Autor: Lucie Meisnerová | 16.4.2015 o 10:24 | Karma článku: 6,75 | Prečítané:  2126x

Možno ste si už poplakali na stužkovej, oddýchli po maturite a nesmierne sa potešili, že vaše dieťa je zapísané na vysokej škole. Dieťa alebo skôr mladý študent si nevybralo školu vo vašom meste, sťahuje sa na internát.

Prejdete si prvým smútkom z odlúčenia a tešíte sa z krásnej životnej cesty, na ktorú nastupuje. Víkendy sú v znamení návratov domov, ale postupne ich je čím ďalej menej.

Odpadnú vám starosti s každodenným varením, v domácnosti sa nepovaľujú veci z detskej izby. Vynahradíte si to ale cez víkend, keď je všade, ale úplne všade špinavé oblečenie, laptop, zošity, sladkosti a kozmetika. Navaríte obľúbené jedlo vášho dieťaťa, to ale musí postretávať priateľov a ostatných príbuzných, takže ho nestihne zjesť.

Ste viac – menej kontakte a tešíte sa z prvých úspechov. Ste oporou pri neúspechoch. Ako to býva pri vzťahoch na diaľku, hľadáte najvhodnejší čas dňa na telefonát, aby obidve strany mali čas a chuť sa rozprávať. Niektoré informácie sú veľmi znepokojivé, ale podporujete vaše dieťa vo vlastných rozhodnutiach. Američania majú totiž pre príliš starostlivých rodičov výraz Helicopter parent – rodič, ktorý sa vznáša nad dieťaťom ako vrtuľník, hlavne vo vzdelávajúcich inštitúciách.

Snažíte sa pochopiť, že po skončení semestra je možné ležať týždeň a dlhšie na gauči, niečo pojedať a pozerať online seriály.

Vaše dieťa má vlastný rozpočet, ktorý okrem peňazí od rodičov môže dopĺňať platom z brigády. Teda mohlo by, keby chodilo na brigádu. Stávate sa svedkom prešliapaných topánok a tenkých zimných kabátov. Ak nemáte srdce z ľadu, dokupujete teplé oblečenie a potraviny na prežitie. Po čase totiž internát nestačí a dieťa sa sťahuje do “nádherného” spoločného bytu. Pri jeho návšteve si pomyslíte, že ešte nikoho nezabilo bývať pár mesiacov v squate. Hlavne, že má čo jesť.

Tešíte sa z toho, že vaše dieťa už suverénne šoféruje. Požičiate mu auto, lebo nie je nič horšie ako oprašovať vodičák. Mladí ľudia v aute radi jedia a pijú. Kto by im vyčítal, keď v zhone utekajú na vlak za ďalšími povinnosťami na univerzitu, že auto s prázdnou nádržou je plné odpadkov. 

Pre mňa z toho plynie ponaučenie, ktoré som si kedysi prečítala v knižke od Betty MacDonald. Niečo v zmysle: “Úprimne svojim dospievajúcim deťom načúvajte a pritom schovávajte kľúče od auta za chrbtom.”

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Proti Trumpovi protestujú státisíce, pripomínajú práva žien

Nápisy na niektorých transparentoch obsahujú neúctivé výroky Donalda Trumpa na adresu žien.

KOMENTÁRE

Kedy sa politická teológia stáva ideológiou?

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.

SVET

Trump chce meniť Ameriku, odkláňa sa aj od vlastnej strany

Populista a izolacionista, Trump sa nezmenil.


Už ste čítali?