TOP 10 zabudnutých miest v Bratislave

Autor: Lucie Meisnerová | 22.1.2016 o 10:53 | Karma článku: 11,30 | Prečítané:  20875x

Podľa Tripadvisoru sa v Bratislave oplatí vidieť Staré mesto. Môžete tam obchádzať turistov pri Čumilovi, alebo sa odfotiť na lavičke s Napoleonom. Ďalej odporúčajú Modrý kostolík, Dóm sv. Martina, Slavín, Devín a UFO.

Môj zoznam TOP miest smeruje na nenápadnejšie miesta. Často sú zabudnuté a nestretnete tam veľa turistov. O to viacej si môžete vychutnať atmosféru.

  1. Výšina u štyroch levov

Prvý lev, ten najväčší stráži vchody do obchodného centra pri Dunaji.

Dva levy sú na priečelí Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR na Špitálskej ulici. V čase keď tu bola Verejná bezpečnosť, som mala možnosť pozrieť si ju zvnútra. Rovno z električky nás tam so spolužiačkami zo ZŠ doviedol revízor.

Štyria levy sú na kopci nad Bratislavou. Je tu jednoduchá tomba s levmi na rohoch. Autorom pamätníka 1. svetovej vojne, je známy bratislavský sochár Alois Rigele a architekt Franz Wimmer. Výhľadu na mesto z veľkej časti bránia domy a stromy, ale pri tom kúsku čo zostal sa dá v kľude posedieť.

2. Jazero na ostrove

Toto nedotknuté miesto leží v delte Dunaja kedysi tvoreným Biskupickým a Jarovským ramenom. Prírodná rezervácia je v blízkosti horiacich komínov, ktoré občas udrú smradľavým dymom do nosa. Kúsok od seba existujú dva odlišné svety. V lete v jazere rada pozorujem raky. Je tu množstvo stromov ohlodaných od bobrov. Raky kedysi žili aj v Rohlíku, ale zrejme ustúpili množstvu korytnačiek, ktoré sa tu celé leto vyhrievajú na popadaných stromoch.

3. Labyrint

Prechádzka nad riekou Moravou je najkrajšia v máji. Ide sa lúkami plnými nádherných kvetov až do bývalého lomu. Tu môžete násjť zopár skamenelín. Ale hlavne tu je labyrint. V petržalskom Lunaparku stávalo zrkadlové bludisko. Dalo sa rýchlo prejsť, stačilo len sledovať prešliapané parkety. Na rozdiel od neho, labyrint nemá steny, len chodníčky. Stačí ich prekročiť a ste v strede. Ja rada sledujem smer chodníčka. Prestanem vnímať okolitý svet a trpezlivo hľadám cestu.

4. Klinec

Lesopark nad Bratislavou nie je len Železná studnička a Koliba. Ak vás unavujú autobusy, ktoré vozia “turistov” na Kačín, odporúčam zájsť na opačnú stranu. Tu na križovatke červenej, žltej a modrej značky stojí chata Klinec. Bývalý bufet Včelín zhorel ale prevádzka sa presunula do chaty. V bufete mávali vynikajúce pivo zo Svätého Jura, čerstvé pagáčiky ale niekedy len prestarnuté horalky a príliš sladkú kofolu. Chata stojí na slnečnej lúke. Po výšľape sa na nej veľmi ľahko dostanete do stavu eufórie.

5. Zakázané kúpanie

V Dunajských luhoch, pri hrádzi nájdete niekoľko štrkových jazier. Ak idete z mesta na bicykli po hrádzi, musíte prejsť množstvom nástrah, aby ste sa k nim dostali. Hrádza je plná mladých petržalských korčuliarov a na každom rohu sú bufety s orosenými nápojmi. Môže vás zlákať odbočka do tichej zátoky hausbótov. Ak sa už ocitnete pri jazere s množstvom starších nahých ľudí, máte spolovice vyhrané. Plávať sa dá aj tu. Ale, keď potiahnete ešte kúsok, nájdete dve jazerá. Čaká na vás čistá, priezračná a chladivá voda. Kúpanie tu nemusí byť povolené.

6. Kalvária

Nielen Banská Štiavnica má kalváriu. Aj v Bratislave máme jednu. I keď porovnávať sa nedajú ani v najmenšom. Krížová cesta je zničená výstavbou Pražskej cesty. Zo všetkých strán sa na ňu tlačia okolité domy. Po kostolíku, kde boli zavraždení pustovníci už nie je žiadna stopa. Predsa len z jedného miesta je výhľad na Hlavnú stanicu, ktorý si môžete vychutnať osamote v úkrytu lesíka.

7. Paternoster

Raz som s otcom bola na niektorom ministerstve a odviezli sme sa týmto fascinujúcim výťahom. Nedávno som sa tam ocitla znovu a zistila som, že je stále rovnako príťažlivý.

8. Cintorín

Na tomto cintoríne sa už roky pochováva iba výnimočne. Nie je preplnený a môžete si vychutnať prechádzku medzi náhrobkami. Našťastie mamičky s malými deťmi sa zväčša zdržiavajú vo vedľajšej záhrade. Je tu pochovaný aj bratislavský Robinson, alebo barón Prášil? Vraj stroskotal ako otrok na neznámom ostrove a zachránil anglického bankára.

9. Jaskyňa

Ak si chcete posedieť v tichu, odporúčam toto miesto v spoločnosti Panny Márie Lurdskej. Hodiny a hodiny si tu môžete čítať ďakovné tabuľky.

10. U starého bicykla

Jazero, ktoré je vlastne mokrá lúka pri rieke Morave. Sadnete do auta alebo na bicykel a ste na mieste plnom vodných vtákov. Niekedy je chodník pod vodou. Stačí si vyhrnúť nohavice, vyzuť topánky a môžete sa brodiť. Je tu aj sústava chátrajúcich železobetónových pevností. Na záver odporúčam ochutnať v bufete tlačenku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Proti Trumpovi protestujú státisíce, pripomínajú práva žien

Nápisy na niektorých transparentoch obsahujú neúctivé výroky Donalda Trumpa na adresu žien.

KOMENTÁRE

Kedy sa politická teológia stáva ideológiou?

Súčasná politická teológia opustila aristokratické predstavy o politickom mesiášovi.

SVET

Trump chce meniť Ameriku, odkláňa sa aj od vlastnej strany

Populista a izolacionista, Trump sa nezmenil.


Už ste čítali?