Keby sme mali prezidentku.

Autor: Lucie Meisnerová | 16.3.2014 o 23:23 | (upravené 16.3.2014 o 23:48) Karma článku: 8,50 | Prečítané:  1229x

Prezidentom bude Fico alebo Kiska. Práve som dočítala v Grapevine.is článok prvej prezidentke sveta a rozmýšľam nad tým, ktorý zo súčasných slovenských kandidátov by sa jej mohol rovnať. Keď bola Vigdís Finnbogadóttir v roku 1980 zvolená, strhla na seba pozornosť celého sveta. Titulky novín písali “Žena zvolená prezidentkou”. V deň, keď nastúpila do úradu, si symbolicky obliekla ručne pletené, vlnené šaty. Dostala ich počas kampane od svojej stúpenkyne, Steingerdur Holmgeirsdottir. Nosiť ich ale mohla až po víťazstve vo voľbách.

Nebola len prvou prezidentkou, je aj jednou z prvých nevydatých žien, ktoré si na Islande adoptovali dieťa.

Dnes osemdesiatriročná Vigdís bola pred zvolením do úradu riaditeľkou divadla. Vo funkčnom období nenosila kostým. Využila oficiálne príležitosti na propagáciu islandskej vlny, šiat a svetrov, ktoré Islanďania v tom čase začínali propagovať v zahraničí. Na návštevu kráľovnej Margaret si preto obliekla kabát z ovčieho rúna. Pripadala si ako snehová guľa. Kráľovná bola v norkovom kožuchu a noviny napísali: “Prezidentka v ovčom kožúšku, kráľovná v kožušine.” Zrejme to malo význam, lebo dnes takmer žiadny turista z Islandu neodíde bez svetra z ovčej vlny.

Podľa Vigdís je pozícia prezidenta o ľuďoch. O porozumení a vcítení sa do myslenia a pocitov občanov. Prezident nie je politik, preto nemiešala politiku a prezidentský post. Ak by nesúhlasila s rozhodnutím parlamentu, bola pripravená rezignovať a nie vracať zákony, ktoré sa jej nepáčia. Bola volená priamou voľbou. Stala sa tak hovorcom islandského ľudu. Napriek tomu, že mala veľmi jasné politické názory, nemala potrebu ich zverejňovať. Dôležitejšie boli názory občanov. Podľa islandskej ústavy je totiž prezident nestranník a deleguje výkonnú moc do rúk vlády.

Islandský spôsob myslenia je podobne ako slovenský prepojený s prírodou. Islanďania musia dostať seno do stodoly, predtým ako začne pršať. Musia chytiť tresku, predtým ako odpláve. Potrebujú mať veci urobené, sú netrpezliví a tvrdohlaví a veľmi si trvajú na svojej pravde. Neovládajú umenie diskusie, nemajú vo svojej povahe filozofiu, preto ich výmeny názorov môžu byť veľmi tvrdé. V súčasnosti na Islande prebiehajú veľké spory o vstupe do Európskej únie. Vigdís sa domnieva, že by sa ľudia mali sústrediť na dôležité veci. Mali by sa zamerať na svoju identitu, materinský jazyk a v neposlednom rade prírodu.

Želala by som si, aby Fico alebo Kiska boli aspoň trošku ako Vigdís Finnbogadóttir. Žiaľ, neviem si ani jedného z nich predstaviť v ovčom rúne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?