Ako prežiť dlhú cestu autom s rodičmi

Autor: Lucie Meisnerová | 20.5.2015 o 9:40 | Karma článku: 4,15 | Prečítané:  1157x

Zvyčajne sedíme s bratom na zadných sedadlách. Dnes si brat vymení miesto s mamou. Príliš narástol. Tvrdí, že by sa mu nezmestili nohy. 

Ja sedím za otcom. V zime mával na sedadle šoféra  prehodený kožuch. Raz na ňom skončila celá tablička čokolády. Čokoládu si radšej nedám.

Vyrážame do Krkonôš na rodinný výlet. Po ceste sa zastavíme v Kukse, mama starostlivo naplánovala zastávky. Prakticky od kedy sme nasadli, nám ponúka obložené chleby. Obdivujeme spoločne žlté Babišove lány repky olejnej. Ideme po cestách druhej a tretej triedy. Brat dostal úlohu navigátora. Mapa je príliš podrobná. Všetci mu radíme ako nájsť správny smer. Ja navrhujem sledovať číslo cesty. Mama s otcom sa spoliehajú na skúsenosti. Brat zostáva svoj a všetko vyrieši. Po ceste stretávame dve policajné hliadky. Rodičia sú šťastní. Česká polícia je v teréne. 

Prechádzame cez mesto, brat ho hneď spoznáva. Hovorí, že sme tu už boli. Na dôvažok pridá spomienku, ktorú si nikto nevybavuje. Bolo to v období, keď som nosila dlhú romantickú ofinu na bok. Urazila som sa a vystúpila z auta. Po krátkej a rozporuplnej rodinnej debate ma vraj naložili  o pár blokov ďalej. Dnes sa uraziť nechystám. Svoje som si odbila pri včerajšej hre Scrabble.

Medzi časom sa brat presúva ku volantu. Obidvaja s otcom vyznávajú dynamickú jazdu brzda - plyn. Snívam o islandských koníkoch, ktorí v pohode na chrbte odvezú polliter piva bez vyliatia jedinej kvapky. Kuks je jedno veľké parkovisko. Miestni sú zorganizovaní a s vysielačkami si dávajú tipy na voľné parkovacie miesta. Konečne vystúpime a ideme k Labi. Údolím života a smrti tečie väčší potok. Dostáva sa mi uistenie, že je to horný tok rieky Labe. Prebehneme svetskou časťou a blížime sa k Hospitalu. Dáme si rodinné foto pred rodinnou hrobkou Šporkovcov, z ktorej sála príjemný chlad. 

Už zostáva len dostať sa do nášho hotela. Samozrejme, že ho minieme. Brat nemá správne informácie a pozornosť rodičov je otupená prudkým slnkom na prechádzke. Počas víkendu stihneme rodinné posedenie so sesternicou a výlet lanovkou na zahmlenú Černú horu. Prechádzku údolím nám spestrí Krakonoš. Polhodinová prechádzka na Hoffmanovu boudu vhodná aj pre imobilných nás povodí po hustom lese. Sme šťastní, keď sa vrátime aspoň do nášho hotela. Mama vyhodí nedotknuté obložené chleby. Poobede v Trutnově si dáme na Krakonošově náměstí pivo Krakonoš. Je tu trh a ja sa prejem. Trojchodová výdatná večera na hoteli, ktorú mi objednali rodičia zostáva nedotknutá.

V nedeľu sa vraciame domov. Mama má plán. Chce sa pozrieť do Poličky a na hrad Svojanov. Otec by rád navštívil sesternicu v Novom Městě nad Metují. Skúšame to kombinovať. Pri káve a zmrzline začnú rodičia so sesternicou rozoberať neznámych príbuzných. Skúšam zo sesternice vytiahnuť zážitky z detstva s mojím otcom. Niečo sa nájde, napriek tomu, že otec by rád zmenil tému. 

Po ceste na Svojanov kombinujeme GPS, mapu aj Sygic. Všetky cesty sa javia ako veľká zachádzka. Zvyšujú sa hlasy. Rušíme Poličku. Aj keď sa zdá, že jediné čo si moja mama v živote priala, bola práve návšteva tohoto mesta. Po ďalšom konflikte brat - šofér ruší aj hrad a mlčky sa vraciame domov. Atmosféra mi pripomína časy, keď hra s bratom na zadnom sedadle prerástla do bitky a skončila plačom. Našťastie stojíme ešte v Olomouci. Navrhujem návštevu domu na obilnom sile a prejde mi to. Otec nás pozve na výborný obed, vyjasnilo sa. Môžeme ísť domov.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?