TOP 10 zabudnutých miest v Bratislave

Autor: Lucie Meisnerová | 22.1.2016 o 10:53 | Karma článku: 11,30 | Prečítané:  21907x

Podľa Tripadvisoru sa v Bratislave oplatí vidieť Staré mesto. Môžete tam obchádzať turistov pri Čumilovi, alebo sa odfotiť na lavičke s Napoleonom. Ďalej odporúčajú Modrý kostolík, Dóm sv. Martina, Slavín, Devín a UFO.

Môj zoznam TOP miest smeruje na nenápadnejšie miesta. Často sú zabudnuté a nestretnete tam veľa turistov. O to viacej si môžete vychutnať atmosféru.

  1. Výšina u štyroch levov

Prvý lev, ten najväčší stráži vchody do obchodného centra pri Dunaji.

Dva levy sú na priečelí Krajského riaditeľstva Policajného zboru SR na Špitálskej ulici. V čase keď tu bola Verejná bezpečnosť, som mala možnosť pozrieť si ju zvnútra. Rovno z električky nás tam so spolužiačkami zo ZŠ doviedol revízor.

Štyria levy sú na kopci nad Bratislavou. Je tu jednoduchá tomba s levmi na rohoch. Autorom pamätníka 1. svetovej vojne, je známy bratislavský sochár Alois Rigele a architekt Franz Wimmer. Výhľadu na mesto z veľkej časti bránia domy a stromy, ale pri tom kúsku čo zostal sa dá v kľude posedieť.

2. Jazero na ostrove

Toto nedotknuté miesto leží v delte Dunaja kedysi tvoreným Biskupickým a Jarovským ramenom. Prírodná rezervácia je v blízkosti horiacich komínov, ktoré občas udrú smradľavým dymom do nosa. Kúsok od seba existujú dva odlišné svety. V lete v jazere rada pozorujem raky. Je tu množstvo stromov ohlodaných od bobrov. Raky kedysi žili aj v Rohlíku, ale zrejme ustúpili množstvu korytnačiek, ktoré sa tu celé leto vyhrievajú na popadaných stromoch.

3. Labyrint

Prechádzka nad riekou Moravou je najkrajšia v máji. Ide sa lúkami plnými nádherných kvetov až do bývalého lomu. Tu môžete násjť zopár skamenelín. Ale hlavne tu je labyrint. V petržalskom Lunaparku stávalo zrkadlové bludisko. Dalo sa rýchlo prejsť, stačilo len sledovať prešliapané parkety. Na rozdiel od neho, labyrint nemá steny, len chodníčky. Stačí ich prekročiť a ste v strede. Ja rada sledujem smer chodníčka. Prestanem vnímať okolitý svet a trpezlivo hľadám cestu.

4. Klinec

Lesopark nad Bratislavou nie je len Železná studnička a Koliba. Ak vás unavujú autobusy, ktoré vozia “turistov” na Kačín, odporúčam zájsť na opačnú stranu. Tu na križovatke červenej, žltej a modrej značky stojí chata Klinec. Bývalý bufet Včelín zhorel ale prevádzka sa presunula do chaty. V bufete mávali vynikajúce pivo zo Svätého Jura, čerstvé pagáčiky ale niekedy len prestarnuté horalky a príliš sladkú kofolu. Chata stojí na slnečnej lúke. Po výšľape sa na nej veľmi ľahko dostanete do stavu eufórie.

5. Zakázané kúpanie

V Dunajských luhoch, pri hrádzi nájdete niekoľko štrkových jazier. Ak idete z mesta na bicykli po hrádzi, musíte prejsť množstvom nástrah, aby ste sa k nim dostali. Hrádza je plná mladých petržalských korčuliarov a na každom rohu sú bufety s orosenými nápojmi. Môže vás zlákať odbočka do tichej zátoky hausbótov. Ak sa už ocitnete pri jazere s množstvom starších nahých ľudí, máte spolovice vyhrané. Plávať sa dá aj tu. Ale, keď potiahnete ešte kúsok, nájdete dve jazerá. Čaká na vás čistá, priezračná a chladivá voda. Kúpanie tu nemusí byť povolené.

6. Kalvária

Nielen Banská Štiavnica má kalváriu. Aj v Bratislave máme jednu. I keď porovnávať sa nedajú ani v najmenšom. Krížová cesta je zničená výstavbou Pražskej cesty. Zo všetkých strán sa na ňu tlačia okolité domy. Po kostolíku, kde boli zavraždení pustovníci už nie je žiadna stopa. Predsa len z jedného miesta je výhľad na Hlavnú stanicu, ktorý si môžete vychutnať osamote v úkrytu lesíka.

7. Paternoster

Raz som s otcom bola na niektorom ministerstve a odviezli sme sa týmto fascinujúcim výťahom. Nedávno som sa tam ocitla znovu a zistila som, že je stále rovnako príťažlivý.

8. Cintorín

Na tomto cintoríne sa už roky pochováva iba výnimočne. Nie je preplnený a môžete si vychutnať prechádzku medzi náhrobkami. Našťastie mamičky s malými deťmi sa zväčša zdržiavajú vo vedľajšej záhrade. Je tu pochovaný aj bratislavský Robinson, alebo barón Prášil? Vraj stroskotal ako otrok na neznámom ostrove a zachránil anglického bankára.

9. Jaskyňa

Ak si chcete posedieť v tichu, odporúčam toto miesto v spoločnosti Panny Márie Lurdskej. Hodiny a hodiny si tu môžete čítať ďakovné tabuľky.

10. U starého bicykla

Jazero, ktoré je vlastne mokrá lúka pri rieke Morave. Sadnete do auta alebo na bicykel a ste na mieste plnom vodných vtákov. Niekedy je chodník pod vodou. Stačí si vyhrnúť nohavice, vyzuť topánky a môžete sa brodiť. Je tu aj sústava chátrajúcich železobetónových pevností. Na záver odporúčam ochutnať v bufete tlačenku.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kažimír prezidentovi Kiskovi odporučil, aby sa vzdal daňového tajomstva

Kiskovi sa do vysvetľovania financovania kampane nechce.

DOMOV

Župan by ma v prvom rade mohol presvedčiť, na čo mi je a čo robí

Podnikateľka by od úradov chcela pokoj.

Čo je nové na SME

Ftáčnik, Frešo, Droba a Kusý. Kandidáti na župana budú odpovedať na vaše otázky

SMEnaživo: Príďte diskutovať s kandidátmi na bratislavského župana.


Už ste čítali?